Hemen zaude: Hasiera Agenda

Dokumentuaren akzioak

Agenda

Hitzaldia: Euskal Herriko artxiboak munduan gaindi: nola eskura gure oroitmen kolektiboa?

2016/02/11 18:30 Donostia, Koldo Mitxelena Kulturunea, Areto nagusia

Soka, euskal dantzaren urratsetan erakusketaren programazio barruan, Euskal Kultur Erakundeko kide diren Jakes Larre eta Maite Deliart-ek mintzaldia eskainiko dute: Euskal Herriko artxiboak munduan gaindi: nola eskura gure oroitmen kolektiboa?

Soka erakusketa ekoizterakoan konturatu gara Euskal Herriko hainbat gaietaz munduko zinegile edo argazkilarien lan zoragarriak baditugula, bainan altxor horiek askotan barreiatuak direla Euskal Herritik kanpo, nola liburutegi, museo edo berdin familietan.

Gaualdi honetan aurkeztuak izanen dira Soka erakusketako artxibo berezi batzu, bai eta ere Berlingo Museo etnografikotik eta Humboldt Unibertsitatetik bildu 1914-18ko gerlako euskal presoen artxibo soinudunen eta paperezkoen argibideak.

Gehiago irakurri

Atalak XXVI: Dantzaz Konpainia

Atalak XXVI: Dantzaz Konpainia

2016/02/11 21:00 Donostia, Victoria Eugenia antzokia

Edizio honetan gonbidatutako euskal koreografoak Jon Ugarriza eta Jorge Jauregi izango dira. Formatu berri honetan, Dantzaz Konpainiako hamabi dantzariak erabiliko dituzte bi sorkuntza berri egiteko, bereziki prestaturik aretorako eta publiko fidelarentzako.

Gehiago irakurri

Hitzaldia: Filipe Oihanburu

Hitzaldia: Filipe Oihanburu

2016/02/12 19:00 Iruñea, Euskokultur mintegia

Euskal Dantzarien Biltzarretik, Nafarroako Dantzarien Biltzarrarekin batera, Filipe Oihanbururen hitzaldia antolatu dute. Bertan "Galtzerdi Berdeak" dokumentala ikusteko aukera egongo da eta ondoren Filipe Oihanburuk hitzaldia eskainiko du.

Zita, Otsailaren 12an izango da arratsaldeko 19:00tan, Iruñeako Euskokultur Mintegian (Baratzeetako zeharkalea 2).

Gehiago irakurri

Hitzaldia: Thierry Truffaut

Hitzaldia: Thierry Truffaut

2016/02/12 19:00 Baiona, Euskal Museoa (Argitu gela)

Thierry Truffaut ikertzaileak Lapurdiko inauteriaren berrezartze prozesuan parte hartu zuen eta hitzaldi honetan, Baionako inauterien historiari buruz hitz egingo du.

Gehiago irakurri

Ilunabarrean dantzan, Balfolk-aren eta euskal dantzen plaza

Ilunabarrean dantzan, Balfolk-aren eta euskal dantzen plaza

2016/02/12 20:00 Gasteiz, Oihaneder Euskararen Etxea

Gasteizko Kafe Antzokian Europako eta Euskal Herriko dantzak eta musika zuzenean eskaintzen ditu Ilunabarrean dantzan, Balfolk-aren eta euskal dantzen plaza izeneko zikloak.

Saio bakoitza bi partetan antolatuta dago. Hasieran Balfolk ikastaroa egingo da eta bertan Europako dantza bat irakatsiko da. Ostean dantzaldia egingo da ikasitakoa praktikan jartzeko eta euskal dantzak ere dantzatuko dira.

Gehiago irakurri

Organik: Irrintzi

Organik: Irrintzi

2016/02/12 20:00 Sopela, Kurtzio Kultur Etxea

Organik taldea abenduan hasi zen Kurtzion bertan sormen hau ensaiatzen eta ostiralarean sormen egonaldi honen ondorioa plazaratuko du. Estreinaldi ondoren ikuskizuna euskal eszenatokietan aurkeztuko da. Dantza-lan honen abiapuntua irrintzia da. Euskaldunok botatzen dugun oihu luzea ozena eta alaia, hain zuzen. Oihua mugimendu bihurtuko da eta dantza garaikidearen ezaugarriak dituen koreografiak hartuko du eszena.

Sormenaren ideia Natalia Mongek jarri du abian eta berarekin batera Helena Golab dantzaria eta Laurentx Etxemendi saxo jotzailea izango dira eszenatokian.

  • Ideia: Natalia Monge
  • Dantzariak: Laurentx Etxemendi, Helena Golab eta Natalia Monge
  • Musika sorkuntza: Laurentx Etxemendi
  • Jantziak, ekoizpena: Organik
  • Koprodukzioa: Aterpean (Dantza Hirian), Donostia 2016, Gobierno Vasco
  • Egoitza artistikoak: Dantzagune (Errenteria), Gare du Midi (Biarritz)

 

Gehiago irakurri

Sao Pauloko Hiriko Balleta

Sao Pauloko Hiriko Balleta

2016/02/12 20:00 Bilbo, Arriaga Antzokia

Sao Pauloko Hiriko Balleta konpainia brasildarrak hiru pieza eskainiko ditu. Mauro Bigonzetti koreografoaren Antiche Danze, Cayetano Soto koreografoaren Adastra, eta Itzik Galili koreografoaren O Balcão de amor lanak ikusi ahal izang dira Bilboko Arriaga Antzokian. 

  • Zuzendari artistikoa: Iracity Cardoso

    Koreografiak:

    ANTICHE DANZE
    Koreografia: Mauro Bigonzetti
    Argiak: Carlo Cerri
    Jantziak: Geraldo Lima
    Musika: Ottorino Resphigi- Antiche danze e Arie
    16 dantzari
    35 minutu

    ADASTRA
    Koreografia, argiak eta jantziak: Cayetano Soto
    Musika: Ezio Bosso
    25 minutu
    16 dantzari

    O BALCÃO DE AMOR
    Koreografia, argiak eta jantziak: Itzik Galili
    Musika: Pérez Prado
    20 minutu
    16 dantzari

  • Sarrerak: 12 eta 42 euro artean.

Gehiago irakurri

Olatz de Andres: El cielo ahora

Olatz de Andres: El cielo ahora

2016/02/12 21:00 Zornotza, Zornotza Aretoa

Mito klasikoetatik abiatuta gaur egungo mitoen inguruko gogoeta egin du Olatz de Andresek El cielo ahoralanean. Antzinatea eta oraina, eskulturak eta garai ezberdinetako mitoak taularatu ditu dantza eta dramaturgia batzen diren lan honetan.

  • Ideia eta zuzendaritza: Olatz de Andrés
  • Dramaturgia: El Conde de Torrefiel
  • Sormena eta antzezleak: Idurre Azkue, Pilar Andrés, Isaak Erdoiza, Olatz de Andrés

Gehiago irakurri

Kaskarotak

Kaskarotak

2016/02/13 09:00 Bardoze

Bardozeko Kaskarotak etxez etxe arituko dira eskean 18:00ak bitartean Biramondeko inguruetan. 

Gehiago irakurri

Puska biltzea

2016/02/13 10:00 Ihabar

Puska biltzean arituko dira herrian zehar.

Gehiago irakurri

Kalez-kaleko eskea eta dantzak

2016/02/13 11:00 San Fuentes

Inaute larunbatean Gallartan eta ondoko larunbatean San Fuentes-en ateratzen dute landa izaera daukan inuteria:

11:00etan Kale-eskea herriko baserri, etxe ta kaleetatik.
18:00etan Herriko goiko aldetik plazarainoko kalejira mozorro ta aratustetako beste pertsonaiekin: Bizkarbaltza, Zangaluzea, Beldarroia, Hartza eta Hartzazaina, Sorginak, eta Artauntxoa.

Gehiago irakurri

Zamarroak eta Neskak

2016/02/13 18:30 Olazti

Larunbatean Olaztiko inauteria ospatzen da, 1992. urtean berreskuratu zena. Inauteriko pertsonaia tradizionalak, Zamar handia, Zamar txikia eta Neskak, herriko kaleetan zehar ibiltzen dira zalaparta atsegina sortzen joareekin. Inauteriko elementurik ezagunenetariko bat Zamarro batzuek daramaten gurdia da. Gurdian lur bustia daramate eta umore onez botatzen diete segizioa ikustera mozorrotu gabe ateratzen direnei. Desfilea San Migel plazan amaitzen da, Olaztiko zortzikoarekin.

Gehiago irakurri

Dantza plazetan: Beti Jai Alai dantza taldea

Dantza plazetan: Beti Jai Alai dantza taldea

2016/02/13 19:00 Bilbo, Aita Donosti plaza (Basurtu)

Euskal folklorea sustatzeko eta auzoetan lan egiten duten dantza taldeei laguntzeko prest, aurten ere 'Dantza Plazetan' programa bueltan da. Hiriko hainbat barrutitan egiten diren euskal dantza ikuskizunak eta erromeriak biltzen dituen programa da hau eta Beti Jai Alai dantza taldeak erromeria gidatuko du.

Gehiago irakurri

Porreteroa

Porreteroa

2016/02/13 19:30 Saratsu

Oiloak lapurtu eta bestelako gaiztokeriak egiten ditu Saratsuko porreteroa teilatura botako dute. Aro berri garbi hasteko, erre egiten dute.

Gehiago irakurri

Paula Quintana: Latente

Paula Quintana: Latente

2016/02/13 20:00 Durango, San Agustin Kultur Gunea

Gizakia bizi da bere nahiak asebetetzen saiatzen etengabe, pasatzen diren esperientzietatik pasatzen diren esperientziak metatzen… agerian utziz latente dagoen bizitzaren bilaketa amaiezina, nork bere ariman gordetzen duen bizitza hori, denok ezagutu nahi duguna.

Paula Quintana tenerifetarrak ikusleei galdetzen die euren artean Paula ote dagoen, pakete bat eman behar baitio. Ez da ezer gertatzen, itxaroten jarraitu behar bada, itxaron egiten da, berak beti betetzen duelako bere eginkizunekin, eta behar den moduan egin ere.

Gertaeren presa eta absurdoaren azpian badago zerbait ezkutuan, latente. Dantza garaikidea, flamenkoa eta umore absurdoa bateratzen dituen antzerki ikuskizuna. 

  • Egilea: Carlos Pedrós
  • Eszenografia: Paula Quintana
  • Musika: J.A. Simarro
  • Iraupena: 60 minutu

Gehiago irakurri

Sao Pauloko Hiriko Balleta

Sao Pauloko Hiriko Balleta

2016/02/13 20:00 Bilbo, Arriaga Antzokia

Sao Pauloko Hiriko Balleta konpainia brasildarrak hiru pieza eskainiko ditu. Mauro Bigonzetti koreografoaren Antiche Danze, Cayetano Soto koreografoaren Adastra, eta Itzik Galili koreografoaren O Balcão de amor lanak ikusi ahal izang dira Bilboko Arriaga Antzokian. 

  • Zuzendari artistikoa: Iracity Cardoso

    Koreografiak:

    ANTICHE DANZE
    Koreografia: Mauro Bigonzetti
    Argiak: Carlo Cerri
    Jantziak: Geraldo Lima
    Musika: Ottorino Resphigi- Antiche danze e Arie
    16 dantzari
    35 minutu

    ADASTRA
    Koreografia, argiak eta jantziak: Cayetano Soto
    Musika: Ezio Bosso
    25 minutu
    16 dantzari

    O BALCÃO DE AMOR
    Koreografia, argiak eta jantziak: Itzik Galili
    Musika: Pérez Prado
    20 minutu
    16 dantzari

  • Sarrerak: 12 eta 42 euro artean.

Gehiago irakurri

Fernando Hurtado Konpainia: Confesiones de un primate en el Km. 50

Fernando Hurtado Konpainia: Confesiones de un primate en el Km. 50

2016/02/13 20:00 Bilbo, La Fundición

Fernando Hurtado dantza konpainiak bere azken lanaren estreinaldia eskainiko du. 

60 min (gutxi gorabehera).
Zuzendaritza eta koreografia: Francisco Centeno (Costa Rica)
Dantzariak: Fernando Hurtado
Jatorrizko testua: Rafael Stalin Morla (Dominikar Errepublika)
Musika: Collages contemporáneo
Espazio Eszenikoa: Francisco Centeno
Jantzien diseinua: Francisco Centeno
Argiztapena: Sergio Rodriguez
Eszenografia: Fran Coronado
Argazkigintza eta diseinua:  Mariano Heredia
Ekoizpena: Pablo Lomba (Fernando Hurtado Dantza Konpainia)
Banaketa: Elena Millán

Fernando Hurtado Dantza Konpainiaren sortze-ibilbidearen 15 urteetan sortutako ikuskizuna. (Fernando Hurtado Konpainia egoiliarra da Nerjako Villa Antzokian –Malaga.
INAEM-ek (Kultura Ministerioa) eta Junta de Andaluciak diruz lagundutako konpainia.
Laguntzaileak: Cueva de Nerja Fundazioa

Gehiago irakurri

Maskaradak

Maskaradak

2016/02/14 09:30 Urdiñarbe

Maskaradak Zuberoan Sohüta-Hokiko gazteek emanak. 

Gehiago irakurri

Dantza plazetan: Beti Jai Alai dantza taldea

Dantza plazetan: Beti Jai Alai dantza taldea

2016/02/14 12:30 Bilbo, Aita Donosti plaza (Basurtu)

Euskal folklorea sustatzeko eta auzoetan lan egiten duten dantza taldeei laguntzeko prest, aurten ere 'Dantza Plazetan' programa bueltan da. Hiriko hainbat barrutitan egiten diren euskal dantza ikuskizunak eta erromeriak biltzen dituen programa da hau eta Beti Jai Alai dantza taldeak dantza ikuskizuna eskainiko du.

Gehiago irakurri

Elirale: Xihiko

Elirale: Xihiko

2016/02/14 17:00 Senpere, Salle Larreko gela

Hego Lapurdiko Hirigunearen sasoin kulturalaren kari, EliralE konpainiaren eskutik Xihiko dantza eta musika ikusgarria eskainiko dute. 

  • Interpreteak : Arantxa Lannes, Jose Cazaubon, Johañe Etchebest, Jokin Irungaray eta Arkaitz Miner
  • Koregrafia : Pantxika Telleria
  • Laguntzaile koregrafikoak : Célia Thomas eta Lionel Dubertrand
  • Feldenkraïs TM teknikan laguntzailea : Laura Beurdeley
  • Musika sorkuntza: Arkaitz Miner
  • Argi sorkuntza : Javi Ulla
  • Soinu teknikaria: Patrick Fisher
  • Eszenografia eta jauntziak : Maialen Maritxalar
  • Akzesorioak : Annie Onchalo
  • Ekoizpena : Marion Morin

Gehiago irakurri

Inauteria

2016/02/14 19:00 Ihabar

Inauteria ospatuko dute Ihabarren.

Gehiago irakurri

Fernando Hurtado Konpainia: Confesiones de un primate en el Km. 50

Fernando Hurtado Konpainia: Confesiones de un primate en el Km. 50

2016/02/14 19:00 Bilbo, La Fundición

Fernando Hurtado dantza konpainiak bere azken lanaren estreinaldia eskainiko du. 

60 min (gutxi gorabehera).
Zuzendaritza eta koreografia: Francisco Centeno (Costa Rica)
Dantzariak: Fernando Hurtado
Jatorrizko testua: Rafael Stalin Morla (Dominikar Errepublika)
Musika: Collages contemporáneo
Espazio Eszenikoa: Francisco Centeno
Jantzien diseinua: Francisco Centeno
Argiztapena: Sergio Rodriguez
Eszenografia: Fran Coronado
Argazkigintza eta diseinua:  Mariano Heredia
Ekoizpena: Pablo Lomba (Fernando Hurtado Dantza Konpainia)
Banaketa: Elena Millán

Fernando Hurtado Dantza Konpainiaren sortze-ibilbidearen 15 urteetan sortutako ikuskizuna. (Fernando Hurtado Konpainia egoiliarra da Nerjako Villa Antzokian –Malaga.
INAEM-ek (Kultura Ministerioa) eta Junta de Andaluciak diruz lagundutako konpainia.
Laguntzaileak: Cueva de Nerja Fundazioa

Gehiago irakurri

Maritzuli: Nundik Nora?

Maritzuli: Nundik Nora?

2016/02/18 19:30 Donostia, Koldo Mitxelena Kulturunea (Areto nagusia)

Soka, euskal dantzaren urratsetan erakusketaren programazio barruan Maritzuli konpainiak Nundik nora ? ikuskizuna eskainiako du. 

Maritzuli konpainiaren baitan Xiberoko dantzetaz egin ikasketa lan luzearen ondorioz, Jon Iruretagoyena dantzariak ulertu du dantza forma eta genero horren iturrietara joanez, interpretazioa bera aldatuko zuela. Ikusminez eta pasioz beterik, Jonek bide egin du, euskal kulturaren dantza-sortak diren Xiberoko dantzak eta maskaradak bereganatzeko.

Gehiago irakurri

Hitzaldi-tailerra: Ane Albisu

Hitzaldi-tailerra: Ane Albisu

2016/02/19 19:00 Barakaldo, Ibarra-kaldu elkartea

Ane Albisu, tradiziozko jantzietan aditua da, Ikerfolk-eko partaidea eta Atondu liburuaren egilea. Hitzaldi-tailerra eskeiniko du gure festarako jantzi eta janzteko moduaren garrantziari buruz.

Gehiago irakurri

Kaskarotak

Kaskarotak

2016/02/20 09:00 Bardoze

Bardozeko Kaskarotak etxez etxe arituko dira eskean goizean 12:30ak arte Ehuleen auzoan. Arratsaldean, San Pantzarren jujamendua egingo da 17:00etatik aurrera Bardozeko plazan. 

Gehiago irakurri

Kafedantza

2016/02/20 12:00 Iruña, Zentral

Karrikiri, Zaldiko Maldiko eta Nafarroako Dantzarien Biltzarra elkarteetatik Iruñeko dantzazaleentzako Kafedantza ekimena. 

Karrikadantzako musikariek, dantzan jarriko dituzte dantzazale guztiak doinu ezberdinak baliatuz: jauziak, fandangoak, arin arinak… dakiguna praktikan jartzeko eta ez dakiguna lagun giroan ikasteko parada ederra izanen da.

Hurrengo datak:

Martxoak 19

Gehiago irakurri

Akram Khan: Kaash

Akram Khan: Kaash

2016/02/20 12:45 Gasteiz, Principal Antzokia

Akram Khan dantza konpainiak Kaash lana eskainiko du. Khan bere belaunaldiko koreografo ezagunenetako bat da. Bangladesheko jatorria duen familia batean jaio zen Londresen, eta bere lanarekin dantza garaikidearen eta Indiako Kathak dantza tradizionalaren arteko zubiak eraiki nahi ditu.

Kaash lanarekin (hindi hizkuntzan "eta baldin eta..." esan nahi du), Akram Khanek konpainiaren lehen lan osoa aurkeztu du. Lan koreografikorako oinarriak dira elementu hauek: Indiako jainkotasunak, zulo beltzak, Indiako bizitza-zikloak, taulak, sormena eta suntsipena

  • Koreografoa: Akram Khan
  • Dantzariak: Kristina Alleyne, Sadé Alleyne, Sung Hoon Kim, Nicola Monaco, Sarah Cerneaux

Gehiago irakurri

Oberena dantza taldea: Iturri zaharretik, indar berriz

2016/02/20 20:00 Iruñea, Baluarte

Oberena dantza taldeak, 75 urte bete ditu eta Iturri zaharretik, indar berriz ikuskizuna taularatuko du. Kantuak, musika eta dantza uztartzen dituen emanaldi hau bi ekitalditan dago banaturik.

Lehenbizikoan zaharra dena aurkeztuko da eta bigarrenean, berritasuna, indarra eta gaztetasuna. Soka dantza horretan garai bateko dantzariak agertuko dira buruan, eta gazteen errepertorio berriari eskutik harturik. Beti ere indar berriz; urte aunitz dituen iturri zahar horretatik ur berria edanez.

  • Sarrera: 12€

Gehiago irakurri

Fueradeleje: Nor da otsoaren beldur?

Fueradeleje: Nor da otsoaren beldur?

2016/02/21 18:00 Iruñea, Barañaingo Kultur Etxea

Fueradeleje dantza konpainiaren Nor da otsoaren beldur? dantza ikuskizuna, txanogorritxo eta hiru txerrikume ipuinetan oinarrituta dago.

Gehiago irakurri

Kukai: Oskara

Kukai: Oskara

2016/02/21 19:00 Errenteria, Niessen

Kukairen proiektu berria eskainiko da Oskara

Oskarak bi unibertso koreografiko ezberdin batzen ditu, bi begirada ezberdin: Euskal Herriko kultura tradizionalean du oinarria eta sormenerako abiapuntua; eta, era berean, gaur egungo abangoardiazko artisten ikuspegitik sortutako lana izango da. Instalazio moduko lan bat da, zeinak euskal kulturaren eta mitoen hainbat ataletatik igarotzen den, bere jatorritik aro garaikidera, eta indar bikoitz eta harriduraz beteriko sinbolo eta ikonografien ibilbide plastiko zein emozionala marrazten duten. 

  • Koreografoa: Marcos Morau
  • Zuzendaria: Jon Maya
  • Kantaria: Erramun Martikorena
  • Dantzariak: Eneko Gil, Alain Maya, Urko Mitxelena, Ibon Huarte eta Martxel Rodriguez.

Gehiago irakurri

« Otsaila 2016 »
Otsaila
AlAsAzOgOrLrIg
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29
« Martxoa 2016 »
Martxoa
AlAsAzOgOrLrIg
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
« Apirila 2016 »
Apirila
AlAsAzOgOrLrIg
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930